Ściek betonowe innymi słowy plastikowe?

Aż do wyboru są gotowe zbiorniki z betonu to znaczy tworzywa sztucznego. Jedne oraz drugie mają zalety, pomimo tego też dodatkowo wady. Na które w takim przypadku się podjąć decyzję?

Kloaka betonowe

Wykonuje się je tak bywa spośród prefabrykowanych elementów z betonu również żelbetowych. Produkowane są szamba jednoczęściowe (jednokomorowe) – przykryte płytą żelbetową także dwuczęściowe – składające się z dwóch połączonych skorup (dostępne są podobnie modele wielokomorowe). Zbiorniki są zaizolowane, co zapewnia im szczelność. Wyposażone są w płyty włazowe (okrągłe, kwadratowe lub prostokątne) wykonane spośród żelbetonu również PCW także wejście inspekcyjny, służący do wyciągania nieczystości (z przykrywką z blachy ocynkowanej).

Wadą tego typu zbiorników jest spory jarzmo. Ważność zbiornika o pojemności 8 m^3 (pojemność wystarczająca dla czteroosobowej rodziny) wynosi prawie 4 tony, do tego trzeba doliczyć pokrywę o ciężarze ok. 2 ton. W ten sposób duży ciężar zbiornika betonowego być może motać jego transport dodatkowo zestaw. Producenci szamb z betonu z reguły zapewniają usługi transportowe również zestaw, wymagania osadników gnilnych dysponując specjalistycznym sprzętem.

Nim jakkolwiek pojemnik zostanie dostarczony przy wskazany adres, należy upichcić wykop o szerokości również długości większej o 30 cm od wymiarów zamówionego zbiornika. Wypada również dać możliwość dojazd aż do wykopu samochodu ciężarowego oraz dać możliwość rozładunek zbiornika tyłem (częściej) innymi słowy z boku. Zbiornik montowany jest przy użyciu urządzeń hydraulicznych, znajdujących się na samochodzie ciężarowym. Po posadowieniu zbiornika zasadniczego monter układa warstwę spoiny cementowej, na której łączona jest górna część zbiornika. Pozycja łączenia zbiorników dwuczęściowych jest w następnej kolejności zabezpieczanie warstwą zaprawy wodoszczelnej.

Kloaka betonowe jest naturalnie solidniejsze od szamb plastikowych. Jeśli powyżej zbiornikiem planujemy np. lokalizacja parkingowe na rzecz samochodu, czyli droga dojazdowa aż do garażu pożądane byłoby wyłonić tak taki sposób zbiornika. Szambo z betonu będzie podobnie lepszym wyborem, kiedy mamy górujący poziom wód gruntowych – taki zbiornik, ze względu na swój ciężar, pewniej osadzi się w gruncie. Pod warunkiem w najbliższej przyszłości planowana jest urządzenie sanitarne, to również będzie górujący wybór – zaletą zbiorników betonowych jest bowiem niższa cena, a więc nie warto w tym przypadku przepłacać.

Kloaka tworzywowe

Wykonuje się je przeważnie z polietylenu o wysokiej gęstości plus żywicy poliestrowej (wzmocnionej włóknem szklanym). Są trwałe oraz odporne na korozję chemiczną. Są lekkie – to ich szczególna zaleta – ważą już od 60-70 kg. Przykładowo: zbiornik o pojemności 8 m^3 waży 190 kg, a o pojemności 10 m^3 – 230 kg. Łatwo go więc transportować plus montować (można owo głównie uczynić we własnym zakresie), do posadowienia zbiornika nie jest potrzebny żuraw. Przypadkiem się tak zdarzyć, że kloaka przestaje nam być potrzebne, dlatego że wykonano przyłącze kanalizacyjne. Pojemnik taki jest dozwolone w dalszym ciągu zużyć do zbierania deszczówki (po uprzednim oczyszczeniu) czyli komuś go odsprzedać – nadaje się do ponownego wykorzystania na szambo lub osadnik w przydomowej oczyszczalni ścieków.

Wadą szamb plastikowych jest przeciwnie zaś mała uporczywość na duże odpowiedzialność. Nie zaleca się miejsca nad nimi ustalać na miejsce do parkowania na rzecz wozów.

W gruntach o wysokim poziomie wód również gruntach gliniastych (w których przypuszczalnie się tezauryzować tlenek wodoru) pojemnik koniecznie należy zabezpieczyć nim wyporem. W tym celu należy go obetonować czy przytwierdzić aż do płyty żelbetowej.